História

Prvá zmienka o obci je z roku 1409 Saybilese deserta, Wyfalu al. n. Bodnarwagasa deserta. V ďalšom historickom vývoji sa názov obce menil nasledovne: Hacžawa (1773), Falucska, Hačsawa, Bognerhey (1786). Po maďarsky sa obec úradne nazývala Falucska, Ájfalucska.

Obec patrila pod Abovsko-turniansku župu, okres Moldava nad Bodvou, Košický kraj. Neskôr sa obec začlenila pod okres Košice – vidiek, Východoslovenský kraj.

Ako opustená obec sa spomína z roku 1409. Založili ju na zákupnom práve, patrila panstvu Turňa. Kolonistami boli nestáli valasi, preto sídliská boli prechodne opustené. V roku 1715 mala 9 domácností, v roku 1720 mala 11 domácností a v roku 1828 mala 93 domov a 649 obyvateľov.

Zaoberali sa baníctvom (železná ruda), drevorubačstvom s výrobou dreveného riadu, ktorí vozili a predávali podomoví obchodníci na Dolnej zemi ako aj pastierstvom.

Za I. ČSR drevorubačstvo, pálenie dreveného uhlia a jeho rozpredaj boli hlavným zdrojom výživy obyvateľstva.

Obec bola v rokoch 1938 – 45 pripojená k Maďarsku. Pôdu obrábali súkromne hospodáriaci roľníci. Väčšina obyvateľstva pracovala v lesnom hospodárstve.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 1. časť